Odśwież swój styl - sprawdź nowości! 🎄🎀 -40% na wybrane produkty. Użyj kodu: LELOSI40🎀🎄 25% zniżki na KAŻDY drugi przedmiot z kodem: LELOSI25 🎁 Darmowy prezent przy każdym zakupie powyżej 450 zł! 🎁

Znaczenie ćwiczeń podczas ciąży

Podczas wydarzenia online „Okrogli trebuščki”, które odbyło się 14 marca 2024 r., Alja Malis, założycielka Vadbena Klinika i specjalistka od ruchu i oddychania, zaprezentowała w imieniu naszej marki LELOSI, podkreślając kluczowe korzyści płynące z aktywności fizycznej w czasie ciąży i po jej zakończeniu. Podzieliła się cennymi wskazówkami, jak pozostać aktywnym na tym etapie życia.

Jak aktywne powinny być kobiety w ciąży?

Alja Malis, założycielka Vadbena Klinika i specjalistka od ruchu i oddychania, zauważyła, że większość kobiet w ciąży zaczyna ćwiczyć w drugim trymestrze, ale zaleca się rozpoczęcie ćwiczeń wcześniej, ponieważ są one całkowicie dostosowane do nich i ponieważ nasze ciała są generalnie zaprojektowane do ruchu, nawet w czasie ciąży. ''Ogólnie rzecz biorąc, dużo siedzimy i przyjmujemy wymuszone pozycje. Staje się to jeszcze bardziej wyraźne w czasie ciąży. Dlatego muszą zacząć się ruszać tak szybko, jak to możliwe w odpowiedni sposób, ponieważ jest to korzystne zarówno dla nich samych, jak i dla ułożenia dziecka.'' Oczywiście dobrze jest, aby kobiety były aktywne nawet wcześniej. Zasugerowała, aby kobiety w ciąży dużo spacerowały, medytowały i wykonywały ćwiczenia rozciągające. Ćwiczenia to tylko wisienka na torcie.

W Vadbena Klinika kobiety w ciąży nie będą robić przysiadów ani podnosić ciężarów, ale wezmą udział w specjalnym programie przygotowującym ich ciała do porodu. Pomagają również w różnych kwestiach - bólu miednicy i innych. Dla tych, którzy ćwiczą, powrót do zdrowia po porodzie może być również szybszy.

Podzieliła się swoim osobistym doświadczeniem. Podczas swojej pierwszej ciąży nie była zbyt aktywna ani nie ćwiczyła zbyt wiele; w rzeczywistości to wtedy po raz pierwszy rozpoczęła swoją przygodę z fitnessem. I rzeczywiście, miała wiele problemów. Podczas drugiej ciąży, prawie w wieku 40 lat, nie odczuwała bólu, ponieważ była aktywna.

Jakie są najczęstsze błędy w ćwiczeniach popełniane przez kobiety w ciąży?

Alja Malis podkreśliła, że najczęstszym błędem jest zbyt późne rozpoczęcie ćwiczeń. Innym błędem jest to, że osoby, które już uczęszczają na siłownię lub inną formę ćwiczeń, kontynuują tę samą rutynę. Ćwiczenia nie są jednak dostosowane. Lepiej zrezygnować z przysiadów, desek, zbyt forsownych ćwiczeń lub podnoszenia ciężarów. Wspomniała również, że wymagające ćwiczenia sercowo-naczyniowe nie są zalecane lub powinny być na poziomie, na którym nadal można mówić i oddychać przez nos bez nadmiernego zadyszki.

''W pierwszym trymestrze (nawet w pierwszym miesiącu) zachodzi tak zwana organogeneza, w której dochodzi do tworzenia się narządów, a w tym czasie bardzo ważne jest to, co dzieje się z kobietą w ciąży. Nie mogą przesadzać, ponieważ ćwiczenia to stres - to dobry stres. Kiedy dochodzimy do siebie, kiedy regenerujemy się po ćwiczeniach, mięśnie stają się silniejsze. Jednak same ćwiczenia uwalniają adrenalinę, kortyzol, które mogą wpływać na rozwój dziecka. ''

Kiedy zaleca się rozpoczęcie ćwiczeń po porodzie?

Kobieta może zacząć ćwiczyć po badaniu ginekologicznym, które odbywa się sześć tygodni po porodzie. Wówczas dowiaduje się, czy wszystko jest w porządku. Ginekolog nie sprawdza jednak stanu mięśni dna miednicy, stanu rozejścia się mięśni brzucha ani tego, jak bardzo narządy mogły zwiotczeć. Nie bierze pod uwagę różnic, czy pacjentka ma ponad 40 lat, czy zaledwie 20, czy urodziła bliźnięta, czy karmi piersią, czy miała bóle miednicy w czasie ciąży lub cesarskie cięcie. Istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Ekspert powiedział, że tak naprawdę kobieta może zacząć ćwiczyć już pierwszego dnia po porodzie, ale oznacza to wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Są to ćwiczenia, w których mięśnie głębokie są aktywowane poprzez samo oddychanie. W ciągu tych pierwszych sześciu tygodni uczą się również, jak prawidłowo wstawać z łóżka, jak prawidłowo podnosić dziecko. Nawet kiedy wstajemy, walczymy z grawitacją. Muszą prawidłowo wstawać i wykonywać „babyhandling”. Prawidłowym sposobem jest wydech przed podniesieniem. Wszystko to można zrobić w ciągu pierwszych sześciu tygodni. Kiedy dostaną zielone światło, zaleca, aby uczestniczyły w ćwiczeniach poporodowych, nie ekstremalnych, szczególnie w okresie, gdy nadal karmią piersią. Chociaż mogą nie odczuwać natychmiastowych konsekwencji, odradza ekstremalne ćwiczenia, ponieważ mogą one prowadzić do problemów, w tym wypadania narządów miednicy, nietrzymania moczu lub bólu pleców, w trakcie lub po kolejnych ciążach.

Jak mamy mogą same sprawdzić, czy nie mają diastazy?

Alja Malis powiedziała, że mogą zauważyć, że ich brzuch pozostaje duży długo po porodzie, tak jakby nadal były w trzecim, czwartym miesiącu ciąży. Wieczorem brzuch jest większy. Mogą wykonać test, stojąc lub klęcząc, odchylając się do tyłu i patrząc w dół, aby zobaczyć, czy brzuch wskazuje. Jest to jeden z objawów. Czasami pomarszczona skóra na brzuchu jest widoczna, jakby nie była częścią brzucha, a wtedy mogą pomyśleć, że coś jest nie tak. Innym objawem jest uczucie braku siły, szczególnie podczas podnoszenia lub noszenia dziecka.

Jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży wysokiego ryzyka?

Podczas wykładu kobiety w ciąży również brały udział i zadawały ekspertowi ciekawe pytania. Jedna z nich była zainteresowana tym, czy możesz wykonywać ćwiczenia również podczas ciąży wysokiego ryzyka. Ginekolodzy nie zalecają ćwiczeń, ale według Alji Malis może być jeszcze gorzej. W rzeczywistości nie wiedzą, które ćwiczenia byłyby odpowiednie, a które nie, więc wolą powiedzieć, że nie ma odpowiednich ćwiczeń. Jednak w Vadbena Klinika mają również ćwiczenia dla kobiet z grupy wysokiego ryzyka, które można wykonywać bezpiecznie: w pozycji leżącej, na boku, tak aby minimalizować nacisk w okolicy brzucha. Mogą wykonywać pewne ćwiczenia oddechowe. Mogą również delikatnie mobilizować staw biodrowy, miednicę, kości miednicy, aby być świadomym swojej postawy, brzucha, aby przygotować się do porodu. Ważne jest również, aby nie iść na jeden długi spacer, ale podzielić go na dwie lub trzy części i chodzić tylko przez krótki czas, może 20 minut, a następnie usiąść.

Czy można zapobiec rozwojowi diastazy w czasie ciąży?

Według Alji Malis, rozwojowi diastazy podczas ciąży można zapobiec. Miała go podczas drugiej ciąży, ale zniknął do czasu porodu. To rzadki przypadek. Rzeczywiście, można wiele zrobić, aby zapobiec rozwojowi diastazy. W Vadbena Klinika robią to na trzy sposoby, a mianowicie za pomocą specjalnych ćwiczeń głębokich mięśni brzucha (zasadniczo dodając przestrzeń do bocznych mięśni brzucha, a tym samym odciążając je). Inny sposób polega na nauce prawidłowego wstawania, podnoszenia i prawidłowego oddychania. Trzecią metodą jest użycie taśmy kinesio, która zapewnia lepszą propriocepcję, lepszą świadomość ciała, zwiększony przepływ krwi i odrobinę wsparcia.

Czy ważne jest, aby ćwiczenia Kegla były wykonywane prawidłowo, czy wystarczą zwykłe ściśnięcia?

Kiedy wspominamy o ćwiczeniach Kegla, wyobrażamy sobie ściskanie mięśni. Jednak mięśnie dna miednicy muszą działać jak trampolina: powinny elastycznie rozciągać się podczas wdechu i unosić podczas wydechu. Oba rodzaje skurczów są równie ważne. Oznacza to, że musimy być w stanie rozluźnić mięśnie dna miednicy podczas wdechu, ponieważ wtedy elastycznie się rozciągają, a następnie aktywować je podczas wydechu i napiąć. W ten sposób pozostają elastyczne. W Vadbena Klinika stosują również terapeutyczne piłki do masażu, którymi masują dno miednicy. Niektóre ćwiczenia polegają na rozluźnianiu i napinaniu mięśni. Bardzo ważne jest, aby aktywować mięśnie dna miednicy, ponieważ aktywują one również mięśnie głębokie brzucha za darmo.

Co z ćwiczeniami ze skróconą długością szyjki macicy?

''Muszą uważać, aby nie zwiększać ciśnienia w jamie brzusznej i wykonywać ćwiczenia głównie w pozycji siedzącej i leżącej. Jednocześnie mogą obserwować, co się dzieje. Ćwiczenia są bardzo delikatne: poruszają nogą, ręką, lekko wydychają powietrze, lekko aktywują mięśnie. Powinni wykonywać ćwiczenia oddechowe, ponieważ oddychanie aktywuje mięśnie głębokie.''

Ćwiczenia po cesarskim cięciu

Ekspertka uważa, że obszar po cesarskim cięciu jest bardzo pomijany, nikt tak naprawdę nie zajmuje się bliznami, nie wystarczy, że kobieta po prostu nałoży krem na powierzchnię. Obszar ten musi być masowany - przez nią samą lub profesjonalistę. Po drugim cięciu cesarskim może dojść do diastasis recti, która uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie mięśni brzucha i może prowadzić do pewnego rodzaju zablokowania limfy, szlaków energetycznych. Mogą podobnie wykonywać wszystkie ćwiczenia, tylko wolniej, z większym wyczuciem. Ekspertka zaleca, aby słuchały swojego ciała.

Komfort odzieży podczas ćwiczeń

Wyjaśniła, dlaczego kobieta w ciąży musi myśleć o komforcie odzieży podczas ćwiczeń i ogólnie wszędzie. Podkreśliła dwie kwestie - ważne jest nie tylko, aby mieć wygodne ubranie wokół brzucha, ale także wokół żeber, ponieważ w tym miejscu znajduje się przepona, główny mięsień oddechowy. W czasie ciąży nie jest dobrze nosić sztywne staniki z fiszbinami, ponieważ przepona nie ma gdzie się cofnąć dla płodu, płód nie ma prawidłowej pozycji i mogą wystąpić problemy z wyrównaniem odbytnicy.

Zaleciła kobietom w ciąży noszenie miękkich i elastycznych ubrań, które dopasowują się do ciążowego brzucha, takich jak legginsy LELOSI. Są one świetne, ponieważ kurczą się wraz z brzuchem po porodzie. Jednocześnie, gdy kobiety są po porodzie i mają rozluźnione mięśnie, gdy mają luźny brzuch, legginsy LELOSI zapewniają delikatne wsparcie. Ekspertka nie jest zwolenniczką gorsetów, gdyż dają one zbyt dużą swobodę mięśniom. Legginsy LELOSI zapewniają jednak odpowiednie, minimalne wsparcie, szczególnie po trzeciej, czwartej ciąży.

Przyznała, że znalezienie na rynku legginsów, które sprawdzą się w czasie ciąży i połogu jest sporym wyzwaniem. Do naszej bogatej kolekcji odzieży dodaliśmy legginsy Matylda i legginsy Bluebell.

Legginsy Matylda i legginsy Bluebell to idealny wybór dla kobiet w ciąży oraz wszystkich kobiet ceniących wygodę i styl. Ich wyjątkowa elastyczność pozwala na nieskrępowane ruchy podczas ćwiczeń i innych aktywności bez ograniczeń. Oddychający materiał i zdolność do regulacji temperatury zapewniają świeżość i komfort niezależnie od okoliczności. Wysoka talia, którą można wywinąć, zapewnia delikatne wsparcie brzucha, co jest szczególnie korzystne w czasie ciąży i po porodzie. Te legginsy są elastyczne, wygodne i emanują wyrafinowaniem, dzięki czemu są doskonałym wyborem również do pracy.

We współpracy z Alją Malis z Vadbena Klinika, LELOSI życzy wszystkim przyszłym mamom szczęśliwej i zdrowej ciąży wypełnionej cennymi chwilami. Niech macierzyństwo będzie wypełnione wspomnieniami, które na zawsze pozostaną w Waszej pamięci.

Prepared by: Nikolina Koljanin